GREAT SCOTT!

Wiecie, co najbardziej uwielbiam w Internecie? Oczywiście oprócz Tumblra. Ludzi. Niejednokrotnie nieznana mi osoba poprawiła mi humor jakimś śmiesznym komentarzem czy memem. Gdyby nie Internet nie poznałabym mojej drogiej przyjaciółki Autumn, którą oddziela ode mnie cały Atlantyk. Zatem tak – w Internecie najbardziej lubię właśnie ten ludzki pierwiastek.

_20151009_165732 (1)

Nie wiem czy mogę tytułować się jakimś wielkim, tym bardziej zagorzałym fanem „Powrotu do przyszłości”, ale ja po prostu UWIELBIAM TEN FILM.  I to chyba się najbardziej liczy, prawda?  To była miłość od pierwszego obejrzenia, gdyż nie oszukujmy się – ten film to absolutny klasyk i po prostu nie pojmuję jak można nie lubić BTTF. Lecz  szanuję takie osoby – każdy ma prawo do własnego zdania.  Ale do rzeczy.

Jakiś odległy czas temu, przez zupełny przypadek natrafiłam na dziwny – z mojego punktu widzenia – kanał na YouTubie – BTTF Polska. Dotychczas nawet nie pomyślałam, że w Polsce istnieje fandom „Powrotu” (wiem, przecież to oczywiste, że jakiś był). Moją uwagę od razu przykuł tytuł pierwszego filmiku „#2 GREAT SCOTT”.

Zaciekawiona, włączyłam go.

Prawda jest taka, że zbytnio nie lubię vlogów. Jakoś zawsze preferowałam „tradycyjną” formę blogowania – tekst, obraz. Prawdopodobnie moje uprzedzenie było spowodowane tym, że zniechęciłam się przez tematyki owych vlogów, może samych vlogerów. Nie wiem. Jednakże, już po pierwszym odcinku „GREAT SCOTT” wiedziałam, po prostu wiedziałam, iż dla tego jednego programu mogłabym oddać… nie, nie  swoją duszę, ale nerkę? Tak. Nerkę już bym oddała 😉

„GREAT SCOTT” to program robiony dla polskich fanów przez samego fana, Pana Michała. Sama właściwie nie wiem, co jest najlepszą jego częścią – niekiedy tłumaczone są pewne niezrozumiałe kwestie w stosunku do Trylogii, innym razem dostajemy garść ciekawostek na temat BTTF, prawie w każdym odcinku inni fani przesyłają do Pana Michała listy i krótkie filmy. Widzi się, iż Pan Michał robi to z tak wielką pasją, iż nie sposób nie uśmiechać się w trackie całego odcinka. Po prostu miło i rzadko dzisiejszymi czasy spotyka się takich ludzi, którzy opowiadają o swoich zainteresowaniach z takim entuzjazmem.

greatscott1

Należę do osób, które, jak mają możliwość, starają się skontaktować z autorami, których praca się spodobała. Tak było np. w przypadku „My Darrling” Autumn i tutaj uczyniłam to samo. Pan Michał okazał się być przemiłą osobą i zgodził się bym,nie dość, iż napisała o „GREAT SCOTT” tutaj, ale i na wywiad.

Zatem, synchronizujcie zegarki. Zaczynamy.

AG: Kiedy po raz pierwszy pomyślałeś o stworzeniu „Great Scott”? Co zainspirowało cię do tego?

Michał: Zacznę od tego, że zawsze chciałem nagrywać coś na YouTube. W erze filmików z Minecrafta myślałem nawet by pójść w tym kierunku, ale ostatecznie cieszę się, że tego nie zrobiłem. Im bardziej dojrzewałem tym lepiej uświadamiałem sobie, że powinienem robić coś w czym będę autentyczny i w czym będę się spełniał – czego tworzenie będzie przyjemnością dla mnie i dla moich widzów. Chciałem wprowadzić na YouTube coś nowego, coś czego do tej pory nie było. I tak już jakoś na początku gimnazjum, zaczęły rodzić mi się w głowie pomysły na serię, która miała nosić nazwę „Klub Podróżników w Czasie”. Poświęcona miała być ogólnie podróżom w czasie od strony naukowej, filmowej, książkowej. „Powrót do Przyszłości” miał tam być jedynie dodatkiem. Wypisałem nawet ze 20 tematów na odcinki, których ostatecznie nie zrealizowałem, a które wykorzystałem po części do programu „Great Scott”. O tej właśnie serii zacząłem na poważnie rozważać na przełomie 2013 i 2014 roku. Powoli kształtowała się formuła całości, ja zbierałem coraz więcej materiałów do tworzenia produkcji oraz czułem się coraz bardziej gotowy do tego by przekazywać moją wiedzę innym fanom. Bo to jest właśnie jeden z głównych celów „Great Scott”. Poprzez poszczególne odcinki, chcę pokazywać swoją miłość do Trylogii, dzielić się nią z innymi oraz zarażać innych tym co kocham. Prowadzenie programu na YouTube to dla mnie wielka przyjemność, gdyż sam dobrze się bawię przygotowując kolejne epizody, nagrywając, wymyślając coraz to nowe i lepsze atrakcje tak by widz nie nudził się i aby nie uważał czasu, który poświęcił na oglądanie odcinka, za stracony. Pragnę to robić w taki sposób, by każdy coś wyniósł z tego co ode mnie usłyszał. A nawet jeśli kogoś nie interesowało to co mówiłem, to niech chociaż zapamięta moją kreację aktorską czy fajny tekścik.

AG: Czy masz jakieś śmieszne anegdoty związane z nagrywaniem programu? Czy zdarzyło się, że ktoś rozpoznał cię na ulicy?

Michał: Za krótko jeszcze prowadzę ten program by zdarzyły się jakieś anegdoty godne opowiedzenia tutaj. Choć mogę jedną przytoczyć. Gdy nagrywałem wstęp do pierwszego odcinka (fragment, w którym wcielam się w doktora Browna) zaczął lać straszny deszcz. Na domiar złego, cały czas coś nie wychodziło i musiałem nagrywać z 15 dubli. Gdy w końcu się udało, byłem cały mokry, szary płaszcz, który miałem na sobie, przesiąknięty był doszczętnie błotem. I co ciekawe? Gdy tylko wszedłem do domu… deszcz cudownie przestał padać.

Co do rozpoznawalności. Niestety grupa moich widzów jest dosyć określona, gdyż są to jedynie fani „Powrotu do Przyszłości”. A niestety, jeszcze nigdy w życiu nie miałem okazji spotkać na żywo fana BTTF – może dlatego, że jest ich mało… albo ukrywają się.

[Tutaj przepraszam, że przerywam – jako fan BTTF mogę powiedzieć, iż też nie miałam okazji spotkać innego fana na żywo – jestem bardziej skora stwierdzić, że po prostu się ukrywamy, gdyż na pewno nie jesteśmy wymarłym gatunkiem 😉 ]

greatscott3

AG: Co sądzi twoja rodzina, znajomi o twoim programie? Czy spotkałeś się z negatywnym komentarzami i jeśli tak, jak je przyjąłeś? 

Michał: Moja mama oczywiście mówi do mnie „Zejdź na ziemię!”. Ale gdy pokazuję jej te wszystkie pozytywne opinie i komentarze na temat mojego programu, od razu się uśmiecha i wie, że to co robię, podoba się ludziom. Moi znajomi, choć nie są fanami Trylogii, też często oglądają „Great Scott”. Niektórzy rozumieją więcej, inni mniej, a jeszcze inni oglądają tylko po to by zobaczyć mnie w akcji, a potem powiedzieć- „Fajnie Michał to zrobiłeś, tylko nie machaj tak tymi rękami!” Z negatywnymi komentarzami spotykam się bardzo rzadko. Może dlatego, że jak już mówiłem, moi widzowie to fani „Powrotu do Przyszłości”, którym podoba się to, że coś się dzieje, że jest taki wariat, który powie kilka ciekawostek, przebierze się za Doktorka i jest fajnie.

AG: Co czujesz, gdy słyszysz pochwały „GREAT SCOTT”? Czy dodają ci one siły do dalszej pracy?

Michał: Po każdym filmiku czekam na komentarze i opinie. Chcę wiedzieć, czy zrobiłem dany odcinek lepiej od poprzedniego, czy może był nieco słabszy. Póki co spotykam się tylko z tym, że fani określają każdy następny odcinek „najlepszym”. To buduje i dodaje wiary w siebie. Gdy czytam te wszystkie miłe słowa, wiem, że nie robię programu na darmo, że są ludzie, którzy mnie chętnie oglądają i z niecierpliwością czekają na kolejne filmy. Dlatego tak ważne jest zostawianie komentarzy. Autor chce po prostu wiedzieć, czy jego praca została doceniona.

AG: Jaki był pierwszy fanowski gadżet BTTF jaki nabyłeś?

Michał: Moim pierwszym gadżetem był model DeLoreana z pierwszej części „Powrotu do Przyszłości” z firmy Welly w skali 1:24. Pamiętam, że długo na niego zbierałem pieniądze, choć w tamtych czasach kosztował jedynie 40 zł. Jednak wtedy był to dla mnie duży wydatek.

greatscott21

AG: Jak godzisz prowadzenie programu, stron internetowych z kabaretem i szkołą?

Michał: No właśnie z tym jest duży problem! Tyle rzeczy do zrobienia, a tak mało czasu. Z tego powodu musiałem zrezygnować całkowicie z fandubbingu, w którym nie zdążyłem się jeszcze dobrze rozkręcić. Mimo to, mam plany by w przyszłości wrócić do tej zabawy. Prawdą jest to, że ledwo udaje mi się znaleźć na wszystko czas. Aktualnie uczęszczam do drugiej klasy liceum, a więc nauki jest multum! A uczyć się trzeba. Żeby nie było – kujonem nie jestem, właśnie przez to, że w wolnych chwilach zamiast się uczyć, piszę scenariusze do „Great Scott” czy do kabaretu. Co do moich stron internetowych, to o ile na BTTF Polska staram się wrzucać artykuły regularnie, o tyle na moją drugą stronę poświęconą disney’owskiemu serialowi „Zorro”, nie mam praktycznie czasu. Kabaretem wypełniam luki w planie dnia, więc nie jest on dużym obciążeniem. Natomiast już do programu „Great Scott” muszę się trochę przysiąść i poświęcić więcej czasu. Najpierw napisać scenariusz, potem nagrać i montować… no i niestety to ostatnie zajmuje mi najwięcej czasu, którego przecież i tak mam mało. Teraz już wiecie, dlaczego odcinki raz się pojawiają, a raz nie. Oczywiście robię co w mojej mocy, by ukazywały się one jak najczęściej. 

AG: Na zakończenie, czy ma Pan jakąś radę, mądrą sentencję wyniesioną z trylogii „Powrót do Przyszłości”, którą chciałby się Pan podzielić ze mną i moimi czytelnikami? 

Michał: To chyba nie będzie wielkim zaskoczeniem. Uwielbiam słowa Doktorka, który pod koniec trzeciej części mówi o tym, że Przyszłość nie została nigdzie zapisana, że leży ona w naszych rękach i będzie taka na jaką sobie zasłużymy. To święte słowa, które idealnie wieńczą wspaniałą Trylogię. I są przecież takie prawdziwie! My mamy ten komfort, że jesteśmy młodymi ludźmi i jeszcze wszystko jest przed nami. Już teraz podejmujemy decyzje, które będą miały wpływ na całe nasze życie, chociażby wybierając drogę zawodową. Ale właśnie to, że sami możemy zadecydować o naszej przyszłości jest najlepsze! I z tym pozostawiam was – drodzy czytelnicy. Zastanówcie się nad tym, czy przykładacie wszelkich starań by wasza Przyszłość była jak najlepsza.

A ja tymczasem dziękuję za wspaniały wywiad i żegnam się z wami – do zobaczenia w przyszłości!

Program „Great Scott” znajdziecie na kanale BTTF Polska. Dla zainteresowanych, Kabaret Pana Michała nazywa się Nieśmiesznie Śmieszni i znajdziecie go na Facebooku tutaj.

Do You know what I like the most about Internet? Except  for Tumblr, of course. People. More than once, uknown person had cheered me up with funny comment or meme.  Without  Internet I wouldn’t meet my dear friend Autumn, because whole Atlantic Ocean divides us. So, yes. This human element is a thing I like the most about Internet.

_20151009_165732 (1)

I don’t know if I can call myself a big or devoted fan of „Back to the Future”, but I LOVE THAT MOVIES. And this matters the most, right? This was love from the first sight as we can’t deny – this trilogy is classic and I can’t understand how somebody can dislike BTTF. Although I respect them – everyone can have their own opinion.  But let’s get down to business.

Some time ago, by accident I found strange – in my point of view – YouTube channel – BTTF Polska [Poland]. Up till then, I had no idea there is BTTF fandom in Poland (I know, stupid, of course there was). The first title in the channel – „#2 GREAT SCOTT” –  intrigued me.

I was curious, so I cliked it.

The truth is I don’t like vlogs so much. I always prefer „traditional” blogging – text, photos. My prejudice was probably caused by that I became disheartened by vlogs thematics, maybe by vloggers in person. I don’t know. However,  after one episode of „GREAT SCOTT” I knew for this one programme I could sell… not my soul, but kidney? Yep. I could sell my kidney 😉

„GREAT SCOTT” is a programme made for Polish fans by the fan himself, Mr. Michał. I have no idea, which part of it is the best – sometimes he explains things about the trilogy, other time we listen to trivia about BTTF. Almost in every episode,  Polish BTTF fans send to Mr. Michał letters and short vids. Mr. Michał makes this programme with such grand passion it’s impossible not smile while watching it. This is nice and nowadays we barely meet people, who tell with such an enthusiasm about their hobbies.

greatscott1

I’m that kind of person, who tries to contact authors, which work I enjoy. I had done it in Autumn’s „My Darrling” case and I did the same now. Mr. Michał turned out to be extremly nice person and he agreed not only for this article, but also for a little interview.

Therefore, synchronize your watches. Let’s start.

AG: Why have You created  „GREAT SCOTT”? What inspired You to do it?

Michał: I will start with I always wanted to record something on YouTube. In era of Minecraft vids I even thought about creating channel connecting with that, but in the end I’m glad I didn’t do it. The older I get I realised I should do something I will be genuine at and where I will find fullfilment – which creation will be a pleasure for me and for my viewers. I wanted to pioneer something new on YouTube.  At the begging of gimnazjum (middle school) I hit on an idea for a series „Time Travellers Club” dedicated to time travel in scientific, cinematic and bookish way. „Back to the Future” had only to be an addition. I have written out almost 20 topic for episodes, which in the end I didn’t fulfill, but I partly used in „GREAT SCOTT”. About that series I started seriously thinking in 2013/2014.  Slowly, I had gathered more and more material for production and I felt more ready to pass my knowlegde on other fans. This is one of the main „GREAT SCOTT” purposes. Through individual episodes I want to show my affection for Trilogy, share it with others and „infect” them with it. Hosting programme on YouTube is a huge pleasure for me, because I’m having such a good time preparing next episodes, recording, creating new ideas and attractions in order not to bore a viewer. I want to do this in a way so as to everyone could learnt something. Even if somebody wasn’t interested in what I’ve been saying, maybe he/she will remember my creation or cool text. 

AG: Do You have some funny anecdote sconnected with recording the programme?  Have You ever been recognised by someone in the street?

Michał: I’m hosting this programme not long enough and  I don’t have any anedcotes, which could be worthy to tell here.  Although one I can recall. When I was recording the prelude to the first episode (fragment where I personate in doctor Brown), it’s started to raining heavily. To make matters worse, something was wrong and I had to record  the same scene almost 15 times. When I finally made it, I was all wet and grey coat, which I was wearing was completely soaked in mud. Do You know what is interesting? When I got home… rain marvellously stopped falling. 

What about recognizability – unfortunately group of my veiwers is small, coz only BTTF fans belong to it. In my life I’ve never met other BTTF fan in person – maybe because there are not too many of them… or they are hiding. 

[I’m sorry I’m interrupting – as BTTF fan I can say I also haven’t met another fan in person, but I’m think we just hide, coz certainly we are not a extinct species ? ]

greatscott3

AG: What your family and friends think about your programme? Have You heard negative comments and if so, how have You handled them?

Michał: My mum says „get real!”. But when I show her all this positive opinions and comments she immediately smiles and knows that what I do wins approval. My friends, though they’re not fans of BTTF, often watch „GREAT SCOTT”. Some of them understands more, other less and other watch only to see me in action in order to say: „That’s was cool, Michał, but don’t wave that hands so much!” Negative comments hardly ever happen. Maybe because my viewers are the „Back to the Future” fans, who likes that something happens, that there is a madman, who says some curiosities, dresses as a Doc and everything’s cool. 

AG: How do You feel when You receive approval of „GREAT SCOTT”? Does it give You strength to work?

Michał: After every video I’m waiting for comments and opinions. I want to know if particular episode is better than previous. For the time being, fans define every next epiosde as „the best”. This gives you strength and lightens you up. When I’m reading all this nice words I know I don’t make this programme unavailingly, owning to the fact there are people who gladly watch it and impatiently wait for the next vids. That’s why leaving comments is importrant. Author wants to know if her/his work is appreciated.

AG: What was the first BTTF gadget You got?

Michał: My first gadget was DeLorean 1:24 Scale Model by Welly from first part of „Back to the Future”. I remember I was saving money for it for a long time, though in that times it only costs 40 zł.  However,  at that time it was immense expense for me. 

greatscott21

AG: How do You bring together hosting programme, your websites with cabaret and school?

Michał: And here I have a problem.  There’s so many things to do and so little time. Hence I had to give up fandubbing. Even though I’m planning to get back to doing this in the future. The truth is I barely can find time for everything. At the moment I am student of the second grade of liceum (high school), so there is a lot of schoolwork!  And you have to study.  I’m not a crammer, because in my free time I don’t study, but mostly I write scripts for „GREAT SCOTT” or for cabaret. About my websites – I’m trying to post articles on BTTF Polska regularly. For my second website, dedicated to Diseny series „Zorro” I basicially don’t have time.  I fill gaps in my timetable with cabaret, so it’s not a big burden. In contrast, for „GREAT SCOTT” I have to devote much more time. Firstly, I have to write a script, then record and after that put all this together… and this takes a lot of time. Now You know why episodes sometimes come out and sometimes not. Of course I’m doing my best  so they could come out  as often as I can. 

AG: In conclusion, do You have some wise advice or maxim learnt from „Back to the Future” trilogy, which would You like to share with me and my readers?

Michał: In that case there won’t be any surprises. I adore Doc’s words, who in the end of the third part says that the future isn’t written. Anyone can make their future whatever they want it to be. This are hallowed words, which are a perfectly crowing to the ending of marvellous Trilogy. And they are so true! We have this comfort we are young and everything will happen. We now make decision, which will move the needle forward our lives. We, only we decide how our future will be and this is the best! I leave You with that – dear readers. Consider  if You do everything to make your future as best as it could be.

Meanwhile, I thank for a wonderful interview and I say goodbye – see You in the future!

You will find  „GREAT SCOTT” on BTTF Polska YouTube channel. For curious ones, Mr.Michał’s cabaret is called Nieśmiesznie Śmieszni and You can find them on Facebook here.