POWODY, DLA KTÓRYCH POWINIENEŚ OGLĄDAĆ FORMUŁĘ E | REASONS WHY YOU SHOULD WATCH FORMULA E

FETemat dzisiejszego wpisu może zdziwić pewnie wielu z Was. Pewnie rok temu zdziwiłby i mnie samą, ale taki jest już świat, że tak naprawdę nie można przewidzieć co się wydarzy. Zatem tak, niniejszy post będzie poświęcony powodom dlaczego powinniście rozważyć oglądanie Formuły E. Chociaż jesteśmy w połowie czwartego sezonu tejże serii, uważam, że nic nie stoi na przeszkodzie, abyście zastanowili się nad oglądaniem tej serii.

Na początku, nim przejdę do stricte wymiennych powodów – troszkę historii.

FE_Logo_Blue_RGB

Formuła E, a właściwie ABB FIA Formula E Championship, to pierwsza na świecie klasa wyścigów samochodowych przeznaczona wyłącznie dla jednomiejscowych samochodów elektrycznych. Została powołana w 2011 roku przez Jeana Todta, obecnego prezydenta FIA, zaś swój inauguracyjny wyścig serii odbył się  w Beijngu 13 września 2014 roku.

Formuła E ma za cel pokazać światu, jaka przyszłość czeka przemysł samochodowy i to, że właśnie samochody elektryczne, są przyszłością przemysłu samochodowego.

Jednak, już bez zbędnych gadek – oto moje powody, czemu (a najbliżej 14 kwietnia na kanale Eurosport 1) powinieneś oglądać Formułę E:

ZESPOŁY I PRODUCENCI

Formuła E  to  pole do rozwoju i popisu dla światowej sławy producentów. Coraz częściej pojawiające się na rynku hybrydowe oraz w pełni elektryczne samochody sprawiają, iż udział producentów w serii wyścigów w pełni zelektryzowanej klasy wyścigów samochodowych ma sens, co nie?

tumblr_p3g7d1rHI01wfosmeo2_500

A FE ma wiele do zaoferowania. Do producentów, którzy są z FE z sezonem czwartym zaliczają się m.in. Jaguar, Mahindra, DS Virgin czy trzykrotni mistrzowie zespołów Renault e.Dams. Mamy także Audi (dla którego jeździ obecny mistrz Świata sezonu 2016/2017 Lucas di Grassi). Jednak warto wspomnieć, iż już w sezonie 2019/2020 Mercedes i Porsche również dołączą do rywalizacji, zaś BMW, prócz współpracy zespołem Andretti i dostarczeniem oficjalnego samochodu FE, jak i samochodu bezpieczeństwa, będzie startować od sezonu 2018/2019.

KIEROWCY

Nie trudno ukryć, iż w szacownym gronie kierowców FE znajdują się najbardziej utalentowani i utytułowani. Właśnie każdy z poszczególnych kierowców, ma za sobą przyszłość w najbardziej prestiżowych seriach wyścigowych takich jak F1, WEC, Super Formuła czy Formuła 2.

tumblr_p677jwPv1T1x73e6co3_500
Beijing 2014. Pierwszy ePrix w historii Formuły E.*

Na sezon 2016/2017 w puli mamy przecież obecnego lidera Jean-Érica Vergne’ego (w latach 2012-2014 kierowcę Toro Rosso i kierowcę testowego Ferrari w 2016). Prócz tego jest Sama Birda, w latach 2011-2012 kierowcę testowego i rezerwowego Mercedesa, Nelsona Piqueta Jr zwycięzcę sezonu 2014/2015, kierowców Mahindry – Nicka Heidfelda oraz Felixa Rosenqvista, debiutującego z sezonem 2017/2018 Andre Lotterera, trzykrotnego zwycięzcę LeMans 24, mistrza Formuły Nippon z 2011 i and Mistrza WEC z 2012, Antonio Felixa da Costę czy Alexa  Lynna (mistrza serii 2014 GP3 i 12 Hours of Sebring 2017). W poprzednich sezonach nie zabrakło również pań – Simony de Silvestro, Katherine Legge czy Micheli Cerruti.

tumblr_p54ge5Gm3a1x73e6co1_500
Jean-Éric Vergne i Andre Lotterer, kierowcy Techeetah, są bardzo poważnymi kierowcami Formuły E.

Oczywiście w tym gronie znajduje się także Sebastien Buemi i obecny mistrz świata Lucas di Grassi. Jednakże, zachęcam do zapoznania się z kierowcami Formuły E, ponieważ podejrzewam, iż samo wypisanie ich dokonań zajęłoby oddzielny post!

Także co warto wspomnieć – od początku trwania serii w każdym sezonie inny kierowca był mistrzem Świata!

https://abbformulae.tumblr.com/post/171931856481/sam-bird-during-his-punta-del-este-track-walk

Sam Bird: Jesteśmy na zakręcie 5/6. Podpisałem ścianę, gdzie rozbiłem samochód w kawałeczki w sezonie 2. 

Sam: *pokazuje na ścianę – napis: „Sam był tutaj”*

Sam: Sam był tutaj!

Jak widać kierowcy FE są bardzo poważni.

AKCJE

Chyba to, że Formuła E jest wyjątkowa pod tym względem, pokazał pierwszy wyścig w historii FE.

Wtedy to właśnie w Beijngu, kiedy Nick Heidfeld walczył z Nico Prostem o pozycję w ostatnich zakrętach, nagły kontach obydwu samochodów zaowocował, nom, niezwykle widowiskom wypadkiem (jak coś, wiedźcie, że Nickowi nic się nie stało!)

Każdy wyścig zapewnia mnóstwo niezapominanych akcji, jakich, chociaż jako wielka wielbicielka F1, tam ich się nie zobaczy.

ZASADY I UKŁAD WEEKENDU WYŚCIGU

Wiele osób nie znając FE porównuje się ją do F1, ale w przypadku FE trudno tu nawet mówić o weekendzie wyścigowym, gdyż dwie sesje treningowe, kwalifikacje i wyścig (o ile nie jest to podwójny) MAJĄ MIEJSCE W CIĄGU JEDNEGO DNIA.

W kwalifikacjach kierowcy dzieleni są na cztery grupy (po 5 kierowców), a ci z najlepszymi czasami kwalifikują się do Superpole – czyli sesji, która ma za zadanie wyłonić zwycięzcę pole position. Punkty za miejsca są przyznawane w taki sam sposób jak w F1, ale teraz w przeciwieństwie do poprzednich sezonów nie dostaje się punktu za najszybsze okrążenie w wyścigu, o ile nie skończy się wyścigu w pierwszej dziesiątce.

tumblr_p3lu9jDH7P1wfosmeo3_500
Zmiana samochodu, o której Wam wspominałam. Wyścigi FE musza trwać min. godzinę + jedno okrążenie i mieć co najmniej 37 okrążeń.

Także – co chociaż przyjmuję to z ciężkim sercem – to będzie ostatni sezon, gdzie będziemy mieć do czynienia ze zmianą samochodu w trackie wyścigu, gdyż bateria samochodu nowej generacji wystarcza na cały wyścig. Także warto wspomnieć nigdzie indziej nie wykorzystywany fanboost. Pozwala on głosować na ulubionego kierowcę, a z dniem wyścigu trójka kierowców z największą ilością głosów ma dostęp do dodatkowej mocy w trakcie wyścigu, która może być użyta np, do wyprzedzenia przeciwnika.

TORY

Jednym z niewątpliwych plusów tego, że samochody Formuły E są w pełni elektryczne jest to, że wyścigi mogą odbywać się prawie wszędzie. Patrząc na kalendarz tegorocznych wyścigów i tych poprzednich, odbyły się już ePrixy w Paryżu, Hong Kongu, Berlinie, Punta del Este, Londynie, Buenos Aires, Miami, Montrealu, Marrakeszu, Pekinie, Moskwie, Putrayayi czy nawet Nowym Jorku. Nieźle, co? W kalendarzu nie brakuje również i wyścigu  na ikonicznych ulicach  Monako. W tym  sezonie po raz pierwszy odbędzie się też ePrix Rzymu i ePrix Zurychu (który z kolei jest pierwszym wyścigiem od ponad 60 lat w Szwajcarii).

TECHNOLOGIE

Jak praktycznie  każda forma motosportu Formuła E stawia na rozwój technologii i jej ciągłą ewolucję.

Jeśli prześledzimy krótką, lecz nadal historię, FE od jej początków, uderzy nas jakie postępy uczyniono w przeciągu tych 5 lat. Od  następnego sezonu pożegnany się także z à la F1 bolidem, a powitamy bolid Gen2, także wyposażony  w system halo. Wprowadzono także zmiany aby  zwiększyć wydajność akumulatorów oraz układu napędowego.

tumblr_p5680oQdsv1x73e6co1_500
Bolid Gen2.

Chociaż wiele osób narzekało, iż może (wiadomo iż samochody FE wydają charakterystyczny dźwięk), od nowego sezonu moc wyjściowa nowej generacji kształtować będzie się na poziomie 250 kW, co w rezultacie wyeliminuje, charakterystyczną już dla tej serii, potrzebę zmieniania w trakcie wyścigu samochodu. W sesji kwalifikacyjnej nowy bolid będzie mieć 50 kW więcej w porównaniu do obecnego modelu. Zmiany w układzie napędowym oraz niższe podwozie mają pozytywnie wpłynąć na prędkość maksymalną, gdyż obecnie elektryczne pojazdy rozpędzają się do 225 km/h, a z wprowadzonymi zmianami prędkość ma osiągać  300 km/h. Nie wiem jak wy, ale to wszystko brzmi FEntastycznie!

DOSTĘPNOŚĆ I EKOLOGIA

To co wyróżnia także Formułę E jest to, iż ta seria aspiruje do jednej z najbardziej dostępnych dla fanów.

Większość wyścigów, nawet z poprzednich sezonów jest dostępna do obejrzenia na kanale Youtube ABB Formula E Championship, a fani bez problemy mogą obejrzeć Shakedown czy treningi na żywo też tam.

Właśnie co wpływa na samą ideę sportu to właśnie patronowanie idei ekologii.  Jakby nie patrzeć, Formula E nazywa sama siebie polem doświadczanym dla producentów, aby testować nowe, dobre i ekologiczne rozwiązania. Samochody FE nie produkują żadnych emisji spalinowych, zaś olej napędowy jest 100% odnawialny, zaś hybrydowe opony Michelin, zaprojektowane są tak, aby wytrwały cały wyścig, w każdej pogodzie, są poddawane recyklingowi pod koniec dnia. Formuła E ma swoją politykę środowiskową i za swój wkład o walkę o środowisko została niejednokrotnie wyróżniania i doceniana. Zatem, tak FE może być katalizatorem dla technologicznych innowacji. Formuła E to przyszłość. Przyszłość, która jest teraz.

Zatem, jakie są wasze wrażenia? Zamierzacie dać szansę Formule E?  Ja teraz żegnam się z Wami i przy okazji życzę wraz z kierowcami FE

WESOŁEGO ALLELUJAH!!!

*autorem gifów jest @abbformulae Dziękuję pięknie!

FEThe subject of today’s post can surprise many of You. A year ago it would surprise me for sure, but the world works that way: we never can foresee what future holds for us. So yeah, this post will be dedicated to reasons why You should consider watching Formula E. Although we are in the middle of fourth season of this racing series, I think  there is nothing against about starting watching it though.

For the beginning, before I will go to reasons –  some history.

FE_Logo_Blue_RGB

Formula E – official name ABB FIA Formula E Championship – is a first in the world class of auto racing that uses only electric-powered cars. The series was conceived in 2011 by  Jean Todt, current FIA president and the inaugural championship was held in Pekin on 13 September 2014.

Formula E aims to show the world the future of motor industry and that is the electric cars are actually the future of that industry.

However, cutting all the unnecessary blahs – here are my reason why (and the soonest on 14th April ) why You should watch Formula E.

TEAMS AND MANUFACTURERS

Formula E  is for sure a field for development and display for world famous manufacturers. Hybrid cars and full electric cars appears more and more often, so manufacturers being interested in electric racing series makes perfect sense, right?

tumblr_p3g7d1rHI01wfosmeo2_500

And FE has a lot to offer. Manufacturers that are participating in FE season fourth are: Jaguar, Mahindra, DS Virgin or 3 team champions Renault e.Dams. We have also Audi (2016/2017 world champion Lucas di Grassi is racing for them).  But it’s also worth mentioning that in 2019/2020 season Mercedes and Porsche will also join the rivalry, and BMW, expect from cooperating with Andretti team and  providing the official FE car and the safety one, will be a participating team since  season 2018/2019.

DRIVERS

It’s hard to hide, but in the respectable company of Formula E drivers, we can find the most talented and titled ones. Actually each one of them have a past in the most prestigious racing series like F1, WEC, Super Formula or Formula 2.

tumblr_p677jwPv1T1x73e6co3_500
Pekin 2014. First ePrix ever in the history of Formula E.*

I mean, let’s just look at this season! We have a current championship leader, Jean-Éric Vergne (in 2012-2014 Toro Rosso driver and Ferrari test driver in 2016). There is also Sam Bird, test and reserve Mercedes driver in 2011-2012, Nelson Piquet Jr (FEWorld Champion 2014/2015), Mahindra drivers – Nick Heidfeld and Felix Rosenqvist, a FE rookie, Andre Lotterer (three time winner of LeMans 24, Formula Nippon 2011 champion and  WEC champion from 2012), Antonio Felix da Costa or  Alex  Lynn (GP3 2014 winner as same as winner of 12 Hours of Sebring 2017). I need to also mention the ladies that participated in previous seasons: Simona de Silvestro, Katherine Legge and Michela Cerruti.

tumblr_p54ge5Gm3a1x73e6co1_500
Jean-Éric Vergne and Andre Lotterer, Techeetah drivers, are really serious Formula E drivers.

Of course I cannot forget other FE world champions – Sebastien Buemi and Lucas di Grassi. Nevertheless,  I encourage You to look up to drivers’ history yourself, becuase writing about each one of them would make already a one long post!

What is actually interesting, since the beginning of this series, different driver was a world champion!

https://abbformulae.tumblr.com/post/171931856481/sam-bird-during-his-punta-del-este-track-walk

As we can see, FE drivers are really serious.

ON-TRACK ACTION

I think very first Formula E race showed that this series are unique when we consider on-track action.

Just then, in Pekin, when Nick Heidfeld fought for position with Nico Prost on last coners, sudden contact of two cars, well ended, hym, in really  mind blowing crash (just for now – don’t worry fortunately Nick was okay!)

However each races guarantees for You memorable on track actions, and that kind of ones, even being a big fan of F1 I am, I can guarantee You won’t see in F1.

RULES AND LAYOUT

Many people not knowing FE compares it to F1, but when it comes to FE we can’t even say about race weekend, because two training session, qualifying and race itself (if this is not the double race) takes place IN ONE DAY.

Drivers are split into 4 groups at qulafying and the ones with the fastsest times go through Superpole – in other way the session in which we get to know the winner of pole position. Points are the same as in F1 for position, but now, diffrent form previous seasons, the one point for best lap won’t be given to the driver if he didn’t finish in first ten.

tumblr_p3lu9jDH7P1wfosmeo3_500
The car swap, the one I have mentioned before. FE races have to last min. an hour + one lap and have at least 37 laps.

And also – although it’s kinda hard for me – it will be the last season when we will see the car swap in the middle of the race, because the new battery of Gen2 cars will let cars last full race. I want to mention fanboost too, which lets voting for your fav driver. During race, three drivers with most votes have  access to more power to, for example, overtake the opponent.

TRACKS

The unquestionable perks of full electric cars are that they are able to race almost everywhere. Looking back at the races calendar and even approaching us, we can see there was ePrixes in Paris, Hong Kong, Berlin, Punta del Este, London, Buenos Aires, Miami, Montreal, Marrakesh, Pekin, Moscow, Putrayaya or even New York. Nice, duh? We can’t also forget about the race on iconic street of Monaco. In this season we can also expect for the first time ever Rome Eprix and Eprix Zurich (which is actually the first held race there since 60 years in Switzerland).

TECHNOLOGIES

As actually all forms of motorsport, Formula E aims for technology progress and its constant evolution.

If  we look back at short, but still history, FE since its beginnings, we will get struck how much progress has been made for last 5 years. And in upcoming season we will say goodbye to à la F1 car, to welcome Gen2 car, also the one with halo.

tumblr_p5680oQdsv1x73e6co1_500
Gen2 car.

Although many people complained that maybe (You know, FE cars enmities unique sound) since new season the power output of new generation car will be created on 250kW level, which in a result will enable the teams and drivers to complete a full race at higher speeds, without making a mid-race car swap. At qualifying session car will have 50kW more than current model. The changes in power transmission system and lower chassis will positively affect  maximum speed, because the current cars achieve just 225 k/h and with that changes they are sure to achieve 300 km/h. I have no idea what You think about it, but for me it’s FEntastic!

ACCESSIBILITY & SUSTAINABILITY

What makes Formula E even more unique is that  it aspires to be the one of most accessible for fans, by bringing them to cities centres and having great online platforms.

Also al races from previous season are available to watch on Youtube ABB Formula E Championship and fans can watch Shakedown or training session live there too.

What actually affect for the whole concept of that sport is to promote of sustainability and ecology.  Formula E  calls itself a field for a technological and sustainable development test bed for some of the leading companies. The cars don’t produce emission and have 100% renewable fuel, hybrid tyres designed by Michelin,  suitable for all weather conditions, last the entire race, are being all recycled at the end of the day. Formula E has their own Environmental Policy and it was being awarded and recognised not once for their fight for environment. So, yeah, FE in some way can be a beginning for technology innovations. Formula E is the future. The future that is now.

So, what do You think? You  gonna give a chance to Formula E? I’m now saying goodbye and with FE drivers I wish You

HAPPY EASTER!!!

*@abbformulae is the maker of gifs. Thank You!